בתשפ"א – שפע של שקד ישראלי

שתף:

העונה בישראל 7,500 טון יבול של שקדים

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אומר, כי זו שנה ברוכה ושפע יבול לענף השקד בישראל, המוערך ב- 7,500 טון, אך הדאגה היא לגבי המחיר למגדלים, עקב צניחת מחירי השקד בעולם, העלול לגרום הפסדים למגדלים בישראל.
בישראל נטועים 64 אלף דונם של שקד, רוב קטיף השקדים בארץ נמצא כבר בשלבי סיום, למעט עוד כמה מטעי שקד ברמת הגולן. נרשמת עלייה מתמדת של צריכה השקד בעולם ובישראל בעשור האחרון ישנה עלייה של 35% בצריכה, מעל 10 טון שקדים, זאת כחלק מהמודעות לצריכת מזון בריא.
השקד בעל ערכים תזונתיים גבוהים ונמצא בקטגורית הסופר פוד.

אמיר מעגן, יו"ר שולחן השקד במועצת הצמחים אומר, כי קטיף השקדים הוא בעיקר מכני, אינו נסמך לחלוטין על ידיים עובדות ומתבצע באמצעות מנערת מאסיבית. הפרי נאסף עם הקליפה ומועבר למכוני הפיצוח.
המפעל הגדול  נמצא בגבע, מפעל נוסף ממוקם בצומת מסמייה, בבעלות קיבוצי הדרום וכן קיימים מכוני פיצוח גם אצל מספר סוחרים.
פיצוח של טון שקדים אורך מעל שעה ותהליך הפיצוח של כלל השקדים בישראל יימשך עד סוף חודש נובמבר ורק אז יעבור הפרי לתהליך ייבוש.
מעגן מציין כי שנה זו ברוכה לענף השקד, לאחר השנתיים האחרונות שהיו עם יבול נמוך, כתוצאה מאירועים אקלימיים. למרות היבול הטוב העונה, עדיין יהיה צורך להשלמת הצריכה המקומית בישראל, ביבוא של עשרת אלפים טון שקדים, מקליפורניה, המשווקת העיקרית של 85% שקד בעולם. גם שם, כמו בכל העולם, יש יבול רב השנה וזהו גורם נוסף לירידה במחירים.
"המחיר למגדל בישראל מושפע מהמחירים בעולם. עקב הקורונה וסגירת הנמלים בעולם, קיימת ירידה במסחר ולכן המחיר לחקלאי בקליפורניה צנח מ-7 דולר לק"ג שקד ל- 4.85 דולר בנמל.
עובדה זו אינה מבשרת טובות לגבי מחיר השקדים בעולם כולו וגם בישראל, כאשר ממשלת ארה"ב תומכת בעת זו של משבר הקורונה במגדלי השקד ובישראל לא קיימת תמיכה כזו.
 מעגן: "השקד הישראלי גדול ואיכותי יותר ביחס לשקד בארה"ב, אך התפוקה לדונם בקליפורניה גבוהה יותר. בישראל עומדת התפוקה הממוצעת לדונם על 150 ק"ג שקד ובארה"ב נקטף יבול של 250 ק"ג לדונם, כאשר הוצאות הייצור ועיבוד המטעים זהות בישראל ובארה"ב וכוללות עלויות של קטיף, קילוף, יבוש, אריזה ושיווק.
רוב התקציב של ענף השקד מוקדש כיום למו"פ (מחקר ופיתוח) חקלאי, בעזרת משרד החקלאות, מו"פ צפון, מכון המחקר החקלאי ועוד, במטרה להגדיל את כמות היבול לדונם, לספק את כל הצריכה המקומית של השקד בישראל ואף להגיע למצב בו ניתן יהיה לייצא".

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל מוסיף: "המגדלים עומדים כל העת בפני איום של ביטול המכסים על יבוא פירות לישראל אשר יחסל את פרנסתם.
אני מקווה כי ממשלת ישראל תתפנה מהעניינים הפוליטיים כדי לדאוג לחקלאיה במדינת ישראל ולא לחקלאים מטורקיה, אירופה וירדן ועדיפות עליונה לענפי החקלאות כערך ייחודי ואסטרטגי ליצירת חוסן לאומי וביטחון ייצור מזון עצמי בישראל, ללא תלות במדינות עוינות. כל זאת בעיקר בתקופת משבר כלכלי קשה, עקב הקורונה".

קרדיט: עלון הנוטע

 

מאמרים נוספים

בתשפ"א – שפע של שקד ישראלי

23/09/2020

העונה בישראל 7,500 טון יבול של שקדים ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אומר, כי זו שנה ברוכה ושפע יבול לענף השקד בישראל, המוערך ב- 7,500 טון, אך הדאגה היא לגבי המחיר למגדלים, עקב צניחת מחירי השקד בעולם, העלול לגרום הפסדים למגדלים בישראל. בישראל נטועים 64 אלף דונם של שקד, רוב קטיף השקדים בארץ נמצא כבר בשלבי סיום, למעט עוד כמה